17 grudnia 2013
Ponad 3/4 obywateli Omanu to charydżyci, a dokładniej mówiąc członkowie jedynego przetrwałego do dnia dzisiejszego, najbardziej umiarkowanego nurtu w obrębie charydżyzmu – ibadytyzmu. Między innymi to sprawia, że innowiercy traktowani są bardzo przyjaźnie. Dzięki temu na terenie Omanu ani przez moment nie poczułem jakiegokolwiek zagrożenia, a moje odczucia były wręcz przeciwne. Otwartość i chęć pomocy Omańczyków daje się zauważyć na każdym kroku.

Oman - Sultan Qaboos Grand Mosque

Meczet otwarty jest dla zwiedzających w dni pracujące (po zmianach w 2013 roku od niedzieli do czwartku) w godzinach 8:00 – 11:00. Sugeruję jednak nie odkładać wizyty na ostatni dzień, gdyż obiekt może być zamknięty bez zapowiedzi z powodu jakiejś uroczystości czy spotkania, o czym osobiście przekonałem się gdy chciałem po raz drugi wkroczyć w jego progi. Wymagany jest stosowny ubiór (zakryte nogi i ramiona).

Prace nad budową tego bez wątpienia cudu architektonicznego rozpoczęte zostały w roku 1995 i ukończone 6 lat później. Znajduje się on przy głównej wówczas drodze łączącej Seeb z Muscatem – Sultan Qaboos Street. Kompleks o powierzchni 40 000 m2 zbudowany został tradycyjnie dla omańskich meczetów na podwyższeniu w stosunku do pobliskich ulic i umiejscowiony w otoczeniu przepięknie zaaranżowanych terenów (416 000 m2) z wielkimi palmami, idealnie przystrzyżonymi żywopłotami, fontannami tryskającymi wodą i tak zielonymi i równymi trawnikami, jakby dopiero zostały rozwinięte i ułożone przez dbających tu o roślinność Hindusów. Zieleń ta w połączeniu z białymi i szarymi lśniącymi marmurami sprawia niesamowite wrażenie czystości, porządku i harmonii.

Oman - Sultan Qaboos Grand Mosque

Oman - Sultan Qaboos Grand Mosque

Oman, Sultan Qaboos Grand Mosque

Z daleka widoczne jest 5 minaretów, z czego najwyższy o wysokości 90 m. Symbolizują one 5 filarów islamu. W mniejszych meczetach minaret może być zespolony z meczetem bądź stanowić niezależną konstrukcję. To z nich Muezzini wyśpiewując adhan 5 razy dziennie nawołują wyznawców islamu do modlitwy. Minarety pełnią także funkcję wentylacyjną wymuszając cyrkulację powietrza w meczecie.

Oman, Sultan Qaboos Grand Mosque

Główna sala modlitewna (musalla) Wielkiego Meczetu zbudowana jest na planie kwadratu o boku 74.4 m. Centralna kopuła wznosi się na wysokość 50 m od posadzki, a w niej umieszczony jest niesamowity, wysoki na 14 m żyrandol o średnicy 8 m wykonany z kryształów Swarovskiego. Wszystkie jego metalowe elementy pokryte są 14 karatowym złotem. Całość waży 11 ton! Drugim elementem, z którego słynie ów musalla jest dywan wypełniający prawie całą jej powierzchnię. Ręcznie tkane dzieło tworzone było 4 lata przez 600 irańskich szwaczek i szwaczy. Z wymiarami 70 x 60 m i wagą 21 ton jest obecnie drugim największym dywanem świata. Jak w każdym meczecie, po przeciwległej stronie wejścia znajduje się skierowana w stronę Mekki ściana zwana kiblą (w tłumaczeniu – kierunkiem), a pośrodku niej przepiękny mihrab otoczony wersetami Koranu. To w tę stronę kierują swe twarze modlący się wierni. Sala modlitewna pomieści ich 6 500, z kolei na terenie całego obiektu może jednocześnie przebywać nawet 20 000 wyznawców. W pobliżu sal modlitewnych znajdują się pomieszczenia, w których dokonać można ablucji oraz specjalne półki na buty.

Oman - Sultan Qaboos Grand Mosque

Oman, Sultan Qaboos Grand Mosque

Oman - Sultan Qaboos Grand Mosque

48854_1600sz

Lokalizacja: 23°35’02″N 58°23’29″E (wejście dla odwiedzających).

Zobacz także:
Wielki Meczet Szejka Zajeda w Abu Dhabi