2 kwietnia 2017

Szczyt Hvězda (50°44’47.6″N 15°21’57.3″E, 958 m n.p.m.) odwiedziliśmy niejako przy okazji, korzystając z bliskości tej górki od naszej trasy w kierunku miejscowości Malá Skála, skąd mieliśmy wyruszyć na kilkunastokilometrową pętlę w ramach Czeskiego Raju.

Podjechaliśmy samochodem do Turnovskiej chaty (50°44’40.0″N 15°22’02.0″E), gdzie o 9 rano nie było większych problemów z zaparkowaniem. Stamtąd do przejścia mieliśmy raptem kilka kroków. Skoro szczyt wchodzi w skład odznaki Sudecki Włóczykij, byliśmy pewni, że zastaniemy na nim coś ciekawego. Tym czymś okazała się wysoka na 24 metry kamienna wieża widokowa Štěpánka. Niestety otwarta jest ona od godziny 10:00 i nie było dane nam sprawdzić, co można z niej zobaczyć. Las jednak jest dość wysoki i wg zdjęć znalezionych w Internecie drzewa przesłaniają co jakiś czas widok.

Stepanka

Wieża widokowa Štěpánka.

Budowę wieży rozpoczęto w roku 1847 z inicjatywy księcia Kamila Rohana, ówczesnego właściciela tych terenów. Książę, chcąc przypodobać się arcyksięciu Stefanowi Wiktorowi nadzorującemu i obserwującemu ze wzgórza Buchstein prace przy budowie drogi Liberec – Trutnov, postanowił przemianować górę na Štěpánovą výšinę, a ponadto postawić na jej szczycie wieżę widokową. Ta jednak nie doczekała się szybkiego otwarcia. Arcyksiążę w krótkim okresie czasu został przeniesiony do Węgier i tym samym budowa została wstrzymana gdy wieża miała zaledwie 6 metrów wysokości. Legenda głosi, że powód zaprzestania prac był zupełnie inny. Pewnego dnia Cyganka miała przepowiedzieć księciu Rohanowi, że umrze krótko po wybudowaniu wieży i ten, przestraszony, zrezygnował ze swoich planów. To co prawda legenda, ale faktem za to jest to, że gdyby budowę dokończono w pierwotnym terminie, Štěpánka byłaby najstarszą wieżą widokową w Górach Izerskich (teren ten zalicza się raz do Karkonoszy, raz do Izerów).

Góra stała się celem licznych wycieczek. Prace zostały dokończone dopiero ponad 40 lat później, w sierpniu roku 1892. Co ciekawe, miesiąc później zmarł w wieku 92 lat książę Kamil Rohan… Na placu pod wieżą znajduje się krzyż maltański oraz kamienne półkole, które wg niektórych źródeł są pomnikiem ofiar II Wojny Światowej.

Hvezda

Hvezda

Przebieg trasy (0.8 km):