14 marca 2016
Jakkolwiek nie przepadam za zwiedzaniem muzeów, tak uważam, że Muzeum Akropolu jest pozycją obowiązkową. Otwarte zostało latem roku 2009. Jest to miejsce, w którym umieszczone zostały najważniejsze znaleziska z terenu ateńskiej Świętej Skały, jak nazywane jest najbardziej znane wzgórze Aten. Nowoczesny budynek położony został nad aktualnymi wykopaliskami i w związku z tym stoi na ponad 100 betonowych słupach! Bezpośrednio przed wejściem znajduje się taras, pod którym widać efekty prowadzonych prac. W środku z kolei chodzimy po fragmentach szklanej podłogi, która w pionie sięga ostatniego piętra.

Ateny - Muzeum Akropolu

Ateny - Muzeum Akropolu

Ateny - Muzeum Akropolu

Archaiczne rzeźby, fryzy i inne znaleziska znajdują się na 4 poziomach i powierzchni 14000 m2. Aby wystawa nie pozostawała nudnym zbiorem starych kamieni, muzeum systematycznie wzbogacane jest o multimedia – materiały filmowe z prac rekonstrukcyjnych, modele starożytnych narzędzi i maszyn budowlanych czy Akropol wykonany ze 120 tysięcy klocków Lego. Od razu przy kasach biletowych widzimy makiety Aten z różnych epok i wystawy czasowe.

Ateny - Muzeum Akropolu

Ateny - Muzeum Akropolu

Ateny - Muzeum Akropolu

Do budowy tej makiety wykorzystano 120000 klocków!

Ateny - Muzeum Akropolu

Model dźwigu, dzięki któremu starożytni budowniczowie podnosili ciężkie, marmurowe bloki kamienne.

Na parterze umieszczone zostały znaleziska ze zboczy Akropolu oraz rzeczy używane przez Ateńczyków na przestrzeni dziejów. Galeria Archaiczna zajmuje piętro pierwsze. To tu znajdziesz najwspanialsze rzeźby pochodzące z pierwszych świątyń Akropolu, ale również przedmioty ofiarowane przez wyznawców, takie jak figurki Ateny, marmurowe płaskorzeźby czy przeróżne przedmioty wykonane z brązu i gliny.

Ateny - Muzeum Akropolu

Ateny - Muzeum Akropolu

Ateny - Muzeum Akropolu

Ateny - Muzeum Akropolu

Ściany ostatniego poziomu, Galerii Partenonu, są całkowicie przeszklone zapewniając widok na Świętą Skałę. Daje to niesamowite wrażenie połączenia między wystawą, a miejscem z którego pochodzą eksponaty.

Ateny - Muzeum Akropolu

Prostokątne, betonowe wnętrze galerii posiada zarówno wymiary, jak i położenie dokładnie takie, jak Partenon. Na jego zewnętrznym obwodzie wyeksponowane zostały kolejno ułożone płaskorzeźby. Również ilość wykonanych ze stali szlachetnej słupów jest identyczna, jak w znanej świątyni.

Ateny - Muzeum Akropolu

Zrekonstruowany na podstawie rysunku K. Schwerzeka (1896) zachodni fronton Partenonu.

Ateny - Muzeum Akropolu

Ateny - Muzeum Akropolu

Jeżeli ekspozycja nie wyczerpie Twojego zainteresowania tematyką, to na terenie muzeum znajdziesz archeologów, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania. Niestety nie w każdym miejscu można robić zdjęcia, ale może to i lepiej. Po co zdradzać tajemnice? To trzeba zobaczyć samemu (dotykać raczej nie zalecam)!

Wejście do muzeum (37°58’10.0″N 23°43’42.3″E) znajduje się przy deptaku wzdłuż południowego zbocza Akropolu, ulicy Dionysiou Areopagitou. Poza sezonem, od 1 listopada do 31 marca, czynne jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00 – 17:00, w piątki 9:00 – 22:00, zaś w soboty i niedziele 9:00 – 20:00. Bilet normalny kosztuje 5 EUR. Na wejściu dla bezpieczeństwa znajdują się bramki skanujące promieniami X. W budynku znajduje się restauracja, kawiarnia i dwa sklepy z pamiątkami, w których można nabyć m. in. oficjalny przewodnik po muzeum. Absolutne minimum czasu potrzebnego do pobieżnego zwiedzenia wszystkich wystaw to 1.5 h.

Przydatne:
http://www.theacropolismuseum.gr/en