30 kwietnia 2017

W roku 1905, w pobliżu miejscowości Jablonec nad Nisou, na szczycie Černá Studnice (50°42’43.1″N 15°14’01.0″E, 869 m n.p.m.) wybudowana została chata turystyczna wraz z wysoką na 26 metrów kamienną wieżą widokową.

Cerna Studnice

W owym czasie liberecki klub górski pokładał wszystkie siły w budowie kompleksu z wieżą na Ještěd. Poirytowani sytuacją turyści z Jabloneca założyli więc własną organizację i ogłosili konkurs na projekt wieży, która miała stanąć na ich ulubionym szczycie – Černá Studnice. Wygrał go miejscowy architekt Robert Hemmrich i trzeba przyznać, że jego dzieło jest jedną z piękniejszych konstrukcji tego typu, które widziałem. Wybrano projekt, ale pojawił się problem z własnością gruntu. Ten ostatecznie został udostępniony przez właściciela, hrabiego Desfours w zamian za dwie inne działki, które nowozałożone towarzystwo specjalnie do tego celu kupiło. Szczyt stał się celem licznych wycieczek, a nawet organizowano tu zawody w ilości wejść nań. Obiekt był kilkukrotnie przebudowywany. U schyłku II Wojny Światowej, w roku 1945 do chaty wpadła zrzucona przez lotnictwo bomba. Na szczęście nie wybuchła.

Na sam wierzchołek Černá Studnice dojechać można dość dobrze utrzymaną drogą, ale też oczywiście wejść pieszo z wszystkich kierunków poza południowym korzystając ze znakowanych szlaków czerwonego i zielonego oraz leśnych ścieżek. Jako że byliśmy w drodze w góry Czeskiego Raju skorzystaliśmy z pierwszej możliwości, choć małe wyrzuty sumienia mimo wszystko pozostały. Bilet na wieżę (50 CZK) sprzedawany jest w postaci ciekawej, okrągłej kartki pocztowej, na której pokazano to, co zobaczyć będzie można po wejściu na górę.

Cerna Studnice

Podstawa wieży oparta jest na ścianach o grubości 160 cm zbudowanych z granitowych bloków o wadze ok. 3 ton każdy! Dzisiaj wydaje się to nie lada wyczynem, szczególnie w górskim terenie, a jakie trudności musiało przysparzać ponad 100 lat temu budowniczym nie mającym do dyspozycji ciężkich maszyn?

Cerna Studnice

Cerna Studnice

Po pokonaniu 91 schodów, za przeszklonymi drzwiami znajdziemy galeryjki widokowe otwarte na wszystkie cztery strony świata. Dostrzec z nich można Jablonec, prawie cały Liberec, pasmo Izerów i Karkonoszy, a także fragmenty Czeskiego Raju.

Cerna Studnice